Konak Cam Balkon Sistemleri

Cam balkon sistemleri, kullanılacağı yerin yapısına göre katlanır cam ya da sürgülü cam şeklinde yapılmaktadır. Binalara görsellik kazandırmakta ve yapılan dairenin değerini artırmaktadır. Yapıldığında ferah bir kullanım alanı oluşturuyor.

İzmir Konak bölgesi, yaz aylarında sıcaklıkların çok görüldüğü bir yer olduğu için insanlar yaz aylarında sıcaklık nedeniyle balkonlarını fazla kullanamıyor. Cam balkon sistemi yaptırdıklarında, hem yaz hem de kış aylarında daha rahat kullanmaya başlıyorlar. Konak cam balkon sistemleri sayesinde, evlerin ses ve ısı yalıtımı yapılmış oluyor. Dış görünüşte de eve estetik bir görsellik kazandırıyor.

Nasıl Yapılır?

Cam balkon sistemlerinin yapılması, gelişen teknoloji sayesinde daha kolay ve hızlı yapılmaya başlamıştır. Cam balkon yaptırmak isteyenler, firmalara, başvuru yaptıklarında, firmalar, balkon, teras ya da kış bahçesi için keşif ve ölçü alma işlemlerini yapıyorlar.

Yapılacak olan model türü belirlendikten sonra, alüminyum profillerden, cam balkon sisteminin dış kasası hazırlanıyor. Daha sonra ölçüye göre kullanılacak cam kanatlar hazırlanıyor ve bu kanatlara hareketi sağlayacak tekerler takılıyor. Kasa içerisine cam kanatlar yerleştirildiğinde boşluk kalmayacak şekilde ayarlamalar yapılıyor ve montaja hazır hale getiriliyor.

Cam Balkon Montajı Nasıl Yapılır?

Montajın yapılacağı evin yüksekliği ne olursa olsun, işleme başlamadan önce tüm iş güvenliği önlemlerinin alınması sağlanmalıdır. Montaj işlemi, cam balkon sistemlerine uzmanlık isteyen ve hassas çalışmaların yapıldığı aşamadır. Bunun için ölçülendirmeyi yapan ve uzman kişiler tarafından montaj yapılır. montaj işlemleri bir periyodik sıraya göre yapılmalıdır.

  • Balkon duvarı üzerinde mermer yoksa mermer yerleştirmesi yapılır.
  • Hazırlanan cam balkon alüminyum kasası balkon ön cephe boşluğuna sağlam bir şekilde monte edilir.
  • Belirlenen modele göre hazırlanan katlanır ya da sürgülü cam kanatlara tekerleri takılır.
  • Alt ve üst profil üzerinde camın yerleşeceği kanal ve ray sistemi vardır, camlar takma sırasına göre buraya yerleştirilir.
  • Tüm camların rahat hareket edip etmediği kontrol edilir.
  • Cam balkon dış kasası etrafına hava boşluğu kalmayacak şekilde slikon çekilir.
  • Camların hareketinin kontrolü için fren sistemi montajı yapılır.

Tüm montaj işlemleri tamamlandıktan sonra, ev sahibine nasıl kullanılacağı ve dikkat edilmesi gereken konular anlatılır.

Cam Balkon İhtiyacı

Günümüze, yeni ve eski tüm evlerde cam balkon bir ihtiyaç haline gelmiştir. Balkonlar evlerin bir bölümüdür ve her mevsim daha rahat kullanılabilmesi gerekir. Cam balkon yapıldığında, dışarıdan gelebilecek her türlü toz, böcek ve gürültü önlenmiş olur. Bu şekilde daha temiz ve rahat bir kullanım alını oluşturulmuş olacaktır. Balkonların daha rahat kullanılabilmesi için cam balkon sistemleri bir ihtiyaç haline dönüşmüştür.

Balkonlarda Alınması Gereken Önlemler

Cam balkon sistemleri, hem görsellik hem de kullanım açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Evlerde çocuklar, balkonu daha çok kullanmaktadır. Çocukların güvenliği için cam balkon sistemlerinde çeşitli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bunlar, cam balkon sistemlerine emniyet kilidi sisteminin takılması ve balkon korkuluklarının yapılmasıdır. Yapılacak olan korkuluklarda, parmaklıklar arası mesafenin çocukların sığamayacağı şekilde ve 15 cm’den fazla olmayacak şekilde yapılması önemlidir.

Standart Cam Balkon Sistemi Ölçüleri

Cam balkon sistemlerinde, yapılacak olan yerin konumuna ve ölçülerine göre standart ölçüler kullanılmaya çalışılır. Standart ölçü olarak 8 mm kalındığında özel camlar kullanılır. Balkon yapısına göre her bir kanadın yüksekliği 230 cm’den büyük olmamalıdır. Genişlik ölçüleri ise katlanır camlarda 50 cm’den geniş olmamalı, sürgülü cam sistemi yapılacaksa standart olarak 65 cm ölçüsü kullanılmalıdır. Standart ölçüler dışında yapıldığında, görsel olarak bozukluk oluşturduğu gibi aşırı rüzgarlarda sarsıntıya neden olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.