Uzman Cam Balkon İzmir

İzmir cam balkon

Cam Balkonda İzolasyonun Önemi

cam balkonda izolasyon

Yalıtım esasında çok kapsamlı mühendislik çalışmalarını içeren bir alandır. Yalıtım evet; ama sadece cam balkon yalıtımı değil, öncesinde balkonun altı ve üstünün yalıtımı…  Cam balkon izolasyonu basit silikon ve mastiklerle ancak bir miktar sağlanır. Konuyu tek tek bütün noktaları ile ele alalım.

 

cam balkonda izolasyon

 

#Mevcut balkondan kaynaklanan sorunlar

İnşaat sırasında dış cephe yalıtımının gerektiği gibi yapılmaması, balkon içine fayans döşenmeden önce su ve ısı yalıtımı sağlayan ürünler kullanılmaması, balkon küpeşte mermerleri döşenirken ek yerlerinin izolasyonunun sağlanmaması ve mermer parapet birleşimlerinin hassasiyetle izole edilmemesi… Bu gibi etkenler üründen alabileceğiniz verimi düşürmektedir.

 

Tüm bu olumsuz şartlar içinde, cam balkon uygulamasından bekleyeceğimiz; su yalıtımı ve gürültü kirliliğine karşı korunmadır. İzolasyon ancak bir bütün olarak ele alındığında anlam ifade etmektedir.

 

Tüm bu ve diğer konularla ilgili bizimle irtibata geçip bilgi alabilirsiniz.

 

#Uygulamadan kaynaklanan sorunlar

Yukarıda bir dizi sorundan bahsettik… Bu sorunların bahane edilerek izolasyon işlemlerinin doğru yapılmaması kabul edilemez bir durumdur. Balkondan veya mekandan kaynaklanan sorunlar olabilir; uzman bir ekip bu hatalara rağmen çok iyi bir izolasyon uygulaması gerçekleştirmeyi başaracaktır. Çok gerekli görülen yerlerde Np1 kullanılmalıdır. Bu durum bir miktar ek maliyeti de beraberinde getirecektir. Sağladığı fayda göz önünde bulundurulur ise; ödenen 50-100 lira gibi bir bedelin hiç bir önemi kalmayacaktır.

 

Gerekli özenin gösterilmediği durumlarda üründen daha çok, ürün ile birleşim yerleri arasına çekilen silikondan sızmalar olacaktır. Personelin bu konuda yeterince bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Çok kuvvetli ve yatay yağışlarda bir miktar sızdırma katlanır ve sürme modellerde kabul edilebilir bir durumdur. Ancak kötü bir uygulamanın sebep olacağı olumsuzluklar, müşterilere asla fatura edilemez.

 

#Kullanılan izolasyon malzemesi kalitesi

Soudal gibi kaliteli akrilik mastik markaları tercih edilir ve uygulama da düzgün yapılır ise; yıllarca sorunsuz olarak ürünü kullanabilirsiniz. Burada yine kalite-fiyat ilişkisi ortaya çıkmaktadır. Ucuz her zaman daha pahalıdır. Firma olarak sadece Soudal markasını ve çok gerekli durumlarda çok özel bir izolasyon malzemesi olan Np1 markasını tercih ediyoruz.

 

Cam Balkon İzolasyon İşlemlerinde Yapılan Hatalar

  1. 1- Bütün açıklıklar tam olarak kontrol edilmiyor. Sızmaların başlıca nedeni budur.
  • 2- Silikon çekerken arada boşluklar bırakılıyor. Bu boşluklardan su kendine bir yol mutlaka buluyor.
  • 3- Kalitesiz silikon markaları kullanılıyor. Bu malzemeler çok kısa sürede özelliklerini yitiriyor.
  • 4- Sadece içten izolasyon yapılıyor. Bu durumda ya dikmelerden ve alt kısımdan su girmesi kaçınılmaz oluyor. Yan dikmelere ve dış kısmın altına mutlaka silikon çekilmelidir. Tek silikon çekilmemesi gereken yer, dış kısmın üstüdür. İş güvenliği mevzuatı çalışanların hayatlarını riske atmamaları için böyle bir tedbiri öngörmüştür. Firmamız da kesinlikle üst kısma dışarıdan silikon çekme işlemi yaptırmamaktadır.
  • 5- Silikon çekme işlemi uygulamanın sonlarına doğru yapıldığı için bazen gerekli özen gösterilmemektedir. İşin asli bir parçası değilmiş gibi uygulama yapılmaktadır. Bu bir hatadır. Silikon çekme işin asli bir unsurudur.
  • 6- Damlalıklı kasa kullanmamak su alma riskini büyük ölçüde arttırmaktadır. Damlalık kanat aralarından içeriye doğru sızan suyu delikler yardımı ile tekrar kasa profilinin içine göndermektedir. Önemli bir kriterdir.
  • 7-Tahliye delikleri genellikle açılmamaktadır. Bu durumda kasada biriken su nereye gidecek? En fazla karşılaştığımız hatalardan birisidir. Müşterilere ses yapma ihtimali olduğu ve ileride gerekli olur ise deliklerin açılabileceği söylenir. Hayır; tahliye delikleri mutlaka açılmalıdır.
  • 8- Kanat aralarında kullanılan alüminyum fitillerin içinde bulunan fırça fitiller mümkün olduğunca kalın ve sık dokulu olmalıdır. Maliyeti düşürmek adına ince fırça fitiller kullanmak hava izolasyonunu olumsuz etkileyecektir.
  • 9- Sadece kanat aralarında değil; kullanılması gereken tüm yerlerde fırça fitiller önemlidir. Doğru kalınlıkta ve kalitede ürünler kullanmak, ürünün verimini en üst düzeye çıkaracaktır.

 

Faydalı olacağını düşündüğümüz “Cam Balkon Faydaları” okumanızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir