Uzman Cam Balkon İzmir

İzmir cam balkon

Temperli Cam Patlar Mı? Neden Patlar?

Cam Balkon Cam Neden Kırılır?

Cam balkon yaptıran herkes bu soruyu kendisine soruyor. Cam balkon camı kırılır mı? Temperli cam patlar mı ve patlarsa neden patlar? Aslında bir başka soru da temperli cam kırılır mı şeklinde olmalıdır; çünkü katlanır ve sürme cam sistemlerinde temperli camlar kullanılır.

Her camın kırılma özelliği vardır. Önemli olan 8 mm düz cama göre 8 mm temperli camın ne kadar dayanıklı olduğudur. Şunu söylemek mümkündür; temperli camlar düz camlara göre 5 kata kadar daha dayanıklıdır. 3 kişi bir kanadın üstüne rahatlıkla çıkabilir. Çok şiddetli darbelere bile dayanabilir.

Temperli Camın Özellikleri

Temperin temeli ısıtma ve hava basıncına dayalıdır. Hava basıncı ve ısı sayesinde ürünler daha dayanıklı hale gelir. Bunun yanı sıra başka bir özellik daha kazanırlar; kırılma durumunda çok küçük parçalara ayrılmak sureti ile canlıları korumak… Buradaki amaç insanları ve diğer canlıları korumaktır.

Cam balkon cam kırılır mı sorusunun cevabı da artık netleşmeye başlamış oldu. Evet kırılabilir; ancak çok şiddetli darbelere maruz kalması gerekmektedir. Kırılsa bile dağılacağından sizi ve sevdikleriniz korur. Bu kırılma aslında daha çok patlama şeklindedir. Yani binlerce parçaya ayrılmak sureti ile kırılır.

Cam Balkon Camı Hangi Durumlarda Kırılır Veya Patlar?

  • Metal cisimlerle çok şiddetli darbelere maruz kalması gerekir. Bunu bazen bir balyozla bile gerçekleştiremeyebilirsiniz.
  • Kenarlar hassas noktalardır. Kenarlarda bazen hava baloncukları kalabilmektedir. Orayı denk getirirseniz, darbenin çok şiddetli bile olmasına gerek yoktur.
  • Camlarda tansiyon olabilir. Tansiyon makinenin ayarlarının değiştiği ilk 5-10 dakikada meydana gelebilir. 6 mm temperlerken 8 mm temperlemeye başlayacak olan makinenin ayarları değiştirilir. Bu süreçte tansiyon meydana gelebilir. Tansiyonlu camlar denk gelmiş ise; yine hiç bir darbeye gerek olmaksızın patlama meydana gelebilir.

Temperli Cam Kırıldığında Veya Patladığında Ne Yapmak Gerekiyor?

Tedarikçiniz ile görüşüp yeni cam siparişi vermeniz en doğru seçenek olacaktır. Bu biraz zaman alabilir; sabırlı olmalısınız. Ondan önce bilmeniz gereken konular var. Camları temizlerken mutlaka eldiven ve maske kullanmalısınız. Zerrelerin teninizle ve gözünüzle temas etmemesine özen göstermelisiniz.

Gözlük kullanmak da oldukça önemlidir. Cam parçacıklarının vücutta yürüme gibi bir özelliği vardır. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kırılma esnasında parçalar herhangi bir yerinizi yaraladı ise; hemen bölgeyi suyun altına tutmalısınız. 1-2 dakika suyun altına tuttuktan sonra bir dezenfektan kullanabilirsiniz. Başka ilave tedbir almanıza gerek yoktur.

Bu yazımızda cam balkon camı kırılır mı sorusuna cevap verdik. Dost firmamızın Bayraklı Cam Balkon Yazısında da ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Temperli Cam Patlar Mı? Neden Patlar?

  1. Merhaba cam balkonumuzun (orta kısımlarında olan)bir tanasi sabah uyandigimizda sim gibi olmus yani kirilmis fakat yere dusmemis cercevesinde duruyor.
    Hiç bir müdahale olmadan bu şekilde gördük sabah uyanınca.sipariş verdik 2 yılı yeni dolduruyordu süre olarak.cam balkoncunun elemanlari cami taktı fakat bizden ücret istiyorlar.
    Bu ayıplı mal sayılmaz mi,ucret odememiz gerekli mi?

    1. Merhaba. Cam balkon modellerinde kullanılan camlar temperlidir. Temperli camlarda belirttiğiniz gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bazen sert bir darbeye bağlı olarak ve bazen de cam üstündeki çok küçük bir noktaya gelecek hafif bir darbeye bağlı olarak dağılma dediğimiz olay gerçekleşir. Cam kırılması bildiğimiz kadarı ile garanti kapsamında değildir. Cam tempersiz çıksaydı (kırılma esnasında dağılmadan keskin ve daha büyük parçalara ayrılsaydı) durum farklı olabilirdi. Sizin durumunuzda şiddetli bir darbe neticesi mi yoksa kendiliğinden ufak bir hareket neticesi mi olduğunu tespit etmek imkansız. Saygılarla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir